Знайомство з чисто англійським гумором

01.05.2019 20:55

  “Треба думати не про те, що нам стане в нагоді, а тільки про те, без чого ми не зможемо обійтися” - писав видатний англійський письменник - гуморист Джером Клапка Джером. 2 травня 2019 року пройшло рівно 160 років з його дня народження.​

  Можливо він не був найпопулярнішим письменником, зараз Ви, може статися, не згадаєте жодного його роману, крім найвідомішого. Але саме цей один, найвідоміший, - “Троє в човні, якщо не рахувати собаки”, прославив його на весь світ. Вже більше ніж 200 років історія про трьох нерозлучних друзів, що подорожують Темзою смішить читачів усього світу. Цей роман зробив Джерома еталоном англійського інтелектуального гумору.

  Цікаво знати, що прототипом самих героїв книги стали реально існуючи друзі Клапки Джерома а саме: Джордж Уінгрейв (George Wingrave) (Джордж) і Карл Хеншель (Carl Hentschel) (Гарріс). Книга була надрукована в 1889 році, мала шалений успіх і перевидається до сих пір. ЇЇ популярність була настільки велика, що кількість зареєстрованих на Темзі човнів в наступний після публікації рік зросла на п'ятдесят відсотків, що в свою чергу зробило річку пам'яткою для туристів. За перші двадцять років по всьому світу було продано понад мільйон примірників книги. Роман ліг в основу численних кіно-і телефільмів, радіопостановок, п'єс, мюзиклу.

  Чим же могла захопити читачів на перший погляд така проста історія? Троє друзів, вирішують податися у подорож: «- Все, що нам потрібно, - це відпочинок, - заявив Гарріс.- Відпочинок і повна зміна обстановки, - сказав Джордж. -Перенапруження мозку викликало загальне ослаблення нервової системи. Зміна середовища і відсутність необхідності думати відновлять розумова рівновага».

  І що ж тут може бути настільки смішним, запитаєте Ви? А все! Починаючи від персонажів, які стають для Вас ніби живими (візьмемо хоч практичного любителя алкогольних напоїв Гарріса) закінчуючи комічними ситуаціями, які автор навмисне гіперболізує. Чисто англійський гумор, не фальшивий, без пафосу та без “тортів в обличчя” не дасть Вам засумувати. Пейзажі Темзи не можуть лишити людину байдужою: “Ми сидимо над річкою, а місяць, який теж її любить, схиляється та цілує її, мов сестру, огортає ніжними сріблястими обіймами. Ми дивимося, як течуть її води, як вона співає та шепоче, прямуючи до свого володаря - моря. Врешті наші голоси стихають, люльки гаснуть і нас, досить брутальних молодих людей, переповнюють думки печальні та приємні, і розмовляти вже не хочеться”. Джером - хохотун вдало поєднується з Джеромом -романтиком.

  Книга не була б такою популярною, якби кожен не знаходив в ній щось для себе. Образи персонажів дуже близькі до звичних людей: “ У цьому - весь Гарріс: він охоче бере найважчий тягар і покірно звалює його на чужі плечі” - я думаю, що у кожного є такий знайомий товариш в компанії.

  Важко в це повірити, але гумор XIX століття так само легко сприймається і в нашому XXI. Це лише доводить, той факт, що всі вічні істини однакові а справжня література завжди буде популярною. Якщо Ви ще не читали цей роман - то не гайте часу. Він стане вашим рятівником від туги та нудьги однозначно. Тож сідайте в човен з друзями, беріть із собою фокстер'єра і вперед, назустріч пригодам!