Попаснянський центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю «Лелека»

11.07.2019 10:00
Війна – це страшно. І боляче. Розум не хоче миритися зі страшними змінами, які стрімко вриваються у твоє життя, а серце не витримує жаху і болю за долю близьких людей, особливо за діточок. Люди кидають свої домівки і вивозять дітей подалі від лінії фронту. Так було і в Попаснянському районі Луганської області в липні 2014 року.

Але місту та частині прилеглих селищ пощастило – після запеклих боїв військові повернули території під українську владу. Поступово життя відновилося: повернулися люди, запрацювали магазини, заклади освіти, підприємства. Я приїжджаю у місто і бачу відновлені будівлі, відремонтовані дороги, висаджені алеї, нові дитячи майданчики. У миті тиші здається, що війна закінчилася, і небезпека позаду.

Але тільки у хвилини тиші… Насправді їх мало, бо за декілька сотен метрів від околиць міста і селищ знаходиться ворог, який не припиняє обстріли позицій наших захисників, будинків мирних мешканців. Ніколи не знаєш, коли почнеться бій, до яких наслідків призведе. І мимоволі напружуєшся, прислухаєшся, розмірковуєш, що будеш робити, якщо раптом «прилетить». С першими вибухами виникає відчуття пригніченості, погіршується настрій. І не важливо, скільки тобі років. Але найважче приходиться дітям, які мають тяжкі захворювання.

Відкриття центру соціальної реабілітації для дітей з інвалідністю «Лелека», ініційоване головою Попаснянської райдержадміністрації Сергієм Шакуном, стало значною подією для діточок і їх батьків усього Попаснянського району, бо саме тут можна поспілкуватися, отримати психологічну підтримку, кваліфікаційну допомогу, розвивати дитину, незважаючи на страшні події.

Час спливає, малята підростають. Їм треба йти до школи, вступати до вишів, вливатися у соціум. Важливо, щоб діти відчували себе впевнено і щасливо. А це можливо тільки у випадку, якщо вони навчаться орієнтуватися в соціальному середовищі, обслуговувати себе, будуть мати гарно розвинену моторику, широкий кругозір.

У центрі «Лелека» реабілітаційний курс побудовано так, щоб діти всебічно розвивалися, отримували медичну та психологічну допомогу і при цьому не нудьгували, а з радістю бралися за справу, прагнули до нових знань. «В нашому закладі діти відвідують заняття з педагогічної корекції, соціальної реабілітації, на яких розвивають розумові здібності, навчаються побутовим навичкам, знайомляться з різними видами творчості, пробують свої сили у мистецтві. Лікувальний масаж і заняття з лікувальної фізкультури допомагають відновити фізичні функції, покращити стан здоров’я. На тренінгах, індивідуальних заняттях з психологом діти і батьки позбавляються проблем, які виникли внаслідок хвороби та пережитих воєнних подій», – розповідає директорка комунального закладу Наталія Овчаренко.

Я мандрую по затишним, обладнаним усім необхідним кімнатам і натрапляю на дитячі картини і поробки. Дивовижно бачити, що малята з ураженнями нервової системи, опорно-рухового апарату здатні створювати незвичайні картини за допомогою олівців, фарб, пластиліну, паперу, займатися декоративним розписом, робити чудові вироби з природнього матеріалу. Під час розмови з педагогічними працівниками дізнаюсь, що роботи юних попаснян відомі у Кремінній, Харкові, Києві і навіть у Римі! Картини, сповнені любові, емоцій, вже два рокі поспіль відправляються на міжнародні конкурси, де отримують високі оцінки журі: «Єдина Матуся у Світі- L'Unica Mamma nel Mondo», «Намалюй Розмай», «Моя Україна - Ucraїna Mia».

Знаєте, коли за вікном дуже «гаряче», жага до життя стає сильнішою. Діти з радістю розучують пісні, вірші, танці, а потім влаштовують концерти батькам, виступають на великих сценах під час всеукраїнських та міжнародних конкурсів. Так-так, не дивуйтеся, дітки з інвалідністю з маленького фронтового міста багато подорожують по країні, і в цьому велика заслуга директорки закладу. Хлопчики і дівчатка вміють за собою доглядати і чудово справляються в громадському транспорті. Так, нещодавно вихованці центру повернулися з п’ятого Всеукраїнського конкурсу-фестивалю таланту та краси для дітей та молоді з інвалідністю «Казкові мрії», який проходив у Києві. Діти брали учать у номінаціях «Вокал», «Малювання та декоративне мистецтво».

За підтримки Луганського регіонального центру фізкультури і спорту для осіб з інвалідністю «Інваспорт» на базі реабілітаційного центру «Лелека» створена група для дітей з інвалідністю Попаснянського району, щоб діти займалися легкою атлетикою, плаванням. Юні спортсмени вже взяли участь у фінальних змаганнях ХХVІ Спартакіади з легкої атлетики «Повір у себе», яка відбулась в «Українському дитячому центрі «Молода гвардія» м. Одеса, а також у змаганнях з параплавання за Кубок Луганської області. Перші медалі та маса позитивних емоцій стали винагородою дітям і тренеру за наполегливу працю.

Реабілітаційних центр «Лелека» працює менше 2 років, але про роботу та наявні досягнення можна розповідати не одну годину. У цьому році комунальний заклад змінив назву та розширив коло послуг, знявши обмеження по віку. У «Попаснянському центрі комплексної реабілітації осіб з інвалідністю «Лелека» можуть пройти курс реабілітації не тільки діти від 0 до 18 років, а й молодь, люди поважного віку.

Дивлюсь, як діти стрибають на батуті, грають на фортепіано, пришивають ґудзики, ліплять з глини, і радію, що і у діточок на самому «рубежі» є дитинство, є місце, де можна отримати допомогу, спілкуватися з однолітками, розвивати свої здібності.

Гадаю, що вихованці центру для осіб з інвалідністю «Лелека», який знаходиться в зоні ведення бойових дій, мають стати для жителів міст і селищ, де земля не здригається від вибухів, прикладом активної життєвої позиції, оптимізму, наполегливості і великої жаги до життя.

 

Юлія Канзеба

«Конкурс журналістських матеріалів «Дій активно! Живи позитивно!» ініційований Благодійним фондом Олександра Шевченка та Українським журналістським фондом