За прозорість виборчого процесу

21.02.2019 07:33
Категория: Аналитика

Все сьогоднi поліція та громадськість фіксують численні порушення виборчого законодавства. Як забезпечити прозорість виборчого процесу під час виборів президента України, не допустити фальсифікацій та не стати жертвами маніпуляцій – ці та інші актуальні для сьогодення теми обговорили представники громадського сектору Запоріжжя, журналісти та співробітники поліції.

Тематична прес-конференція пройшла вчора, 20 лютого, у прес-центрі «Журналіст».

«На сьогодні в Україні сформована структура контролю громадськими організаціями за діяльністю влади, і головне завдання громадського сектору під час виборчого процесу – забезпечити якісний контроль за дотриманням законодавства, моніторинг дій та програм кандидатів в президенти, а також запобігти випадкам адміністративного втручання у виборчий процес», - вважає представник Незалежного центру аналізу політики Андрій Гливка.

За словами експерта, на сьогодні з 44 кандидатів лише частина реально претендує на найвищу посаду в державі. Інші беруть участь для того, аби підняти рейтинги своїх партій до парламентських виборів, виступають у якості технічних кандидатів інших претендентів, або просто хочуть підзаробити на виборах. 

Громадські активісти та поліція вже фіксують порушення законодавства, зокрема, є ознаки побудови штабами певних кандидатів так званих «мереж» серед виборців, напади на кандидатів, пошкодження конструкцій зовнішньої реклами, невідповідність агітаційної продукції вимогам закону та інше.

«Для того, щоб вибори пройшли прозоро, а волевиявлення виборців не було спотворене, необхідно консолідувати зусилля громадських організацій, журналістів та поліції. Ми, як представники громадського сектору, спостерігатимемо за виборчим процесом, будемо допомагати правоохоронним органам у виявленні та запобіганні порушень виборчого законодавства», - наголосив заступник голови Громадської організації «Справжні дії» Максим Кисельов. 

Він підкреслив, будь-який тиск на виборців, членів комісій, правоохоронців є неприпустимим, так само, як фальсифікації та маніпуляції, що ними часто зловживають виборчі штаби.

Начальник управління превентивної діяльності ГУ Національної поліції в Запорізькій області Анатолій Ткаченко повідомив, що поліція вже фіксує та реагує на повідомлення про порушення виборчого законодавства. За його словами, з початку кампанії на Запоріжжі правоохоронні органи отримали 65 заяв із повідомленнями про такі порушення, найтяжчі з яких – напад на кандидата в президенти у Бердянську та сбір персональних даних виборців одним зі штабів.

Анатолій Ткаченко зазначив, що на всіх 122 виборчих дільницях та у 9 окружних виборчих комісіях у день виборів працюватимуть поліцейські, чергуватимуть групи оперативного реагування, а кожна дільниця буде перевірена на наявність вибухонебезпечних пристроїв.

На ролі журналістів та засобів масової інформації у висвітленні виборчих процесів закцентувала увагу представник Громадської організації «Журналісти за свободу вибору» Любов Стародворська. Вона наголосила, що випадки тиску на журналістів мали місце в Запорізькій області під час попередніх виборчих кампаній різних рівнів, i це не повинно повторитись.

У підсумку учасники конференції зійшлися на тому, що політична культура і вітчизняних політиків, і їхніх штабів, і виборців – далека від європейської. Тому порушень, маніпуляцій та провокацій під час виборів президента не уникнути. І лише через об’єднання зусиль громадськості, правоохоронців та журналістів можна буде зробити процес більш контрольованим та прозорим.